Mobile World Congres (MWC) organizowany corocznie w Barcelonie jest (można zaryzykować to stwierdzenie) największym już wydarzeniem branży telekomunikacji mobilnej, obfitującym w liczne premiery i nowości.
Jedna z ważniejszych informacji dotyczy wprowadzania na rynek nowego OS w urządzeniach mobilnych od Firefox. Wygląda na to, że został on dobrze przyjęty na rynku. Ogłoszono bowiem, że LG będzie jednym z pierwszych producentów, obok Alcatela i ZTE, smartfonów wyposażanych w ten system. Dodatkowo już 17 operatorów na świecie zadeklarowało chęć wspierania nowego OS, a pierwsze smartfony pojawią się już w tym roku.
Co to może oznaczać dla developerów aplikacji? Generalnie wydaje się, że niewiele to zmieni. Wejście Androida spowodowało, że aplikacje często tworzy się z myślą o wielu platformach jednocześnie, a następnie konwertuje dla celów konkretnej platformy. Problem może być w przypadku bardziej skomplikowanych aplikacji, wymagających natywnego ich pisania – wtedy konieczne jest ich tworzenie pod konkretny system.
Mobilny Internet i smartfony na topie
Z raportu GSMA stworzonego przy współpracy z PwC, wynika, że globalne wolumeny przesyłu danych dynamicznie rosną i już w 2018 roku przewyższą ruch głosowy. Pokazuje to jak bardzo zmienia się rynek telekomunikacyjny za sprawą smartfonów. Przykładem tego mogą być również dane przedstawiane na MWC przez Facebook’a. Okazuje się, że obecnie już 60% ruchu generowanych jest za pośrednictwem smartfonów. Co ciekawsze, w czwartym kwartale 2012 roku aż 23 procent ich przychodów było generowanych dzięki osobom, które odwiedzały ten serwis za pośrednictwem urządzeń mobilnych. Dla porównania rok wcześniej te przychody wynosiły 0 (sic!).
Dlatego też podczas Kongresu mówi się sporo o intensywnym (a nawet ‚eksplodującym’) wprowadzaniu technologii LTE/4G oraz urządzeń ją obsługujących, takich jak np. telefon Huawei – Ascend, który ma konkurować z Samsungiem Galaxy S3 czy Apple iPhone.
Sporo też o płatnościach telefonami…
Dużo miejsca podczas Kongresu poświęca się płatnościom z użyciem smartfonów i jakby się mogło wydawać, niekoniecznie przy użyciu dominującej technologii NFC. W temat włączają się zarówno operatorzy kart, tacy jak MasterCard, producenci sprzętu, tacy jak Siemens, ale też pojawiają się ‚start-upy’, prezentujące całkiem odmienne podejście, np. jedno, z naszego polskiego podwórka, nie opierające się o technologie zbliżeniowe, a tradycyjne dzwonienie na podany numer i autoryzację telefoniczną.
MWC to wydarzenie, na którym naprawdę sporo się dzieje. Czekamy na kolejne dni Konkresu premier, nowości i trendów.
źródło: Mobile Wordl Daily 2013